Informacje
Greenpeace: Premier Pawlak hamuje postęp
piątek, 27 czerwiec 2008
27 czerwca wczesnym popołudniem aktywiści Greenpeace wspięli się na ministerstwo gospodarki w Warszawie i rozwiesili transparent „Premierze, nie hamuj postępu. Czysta energia teraz!”. Przed budynkiem pojawiło się kilka niesionych przez aktywistów ruchomych wiatraków, symbolizujących energię przyjazną środowisku. Greenpeace domaga się, aby polski rząd przestał torpedować unijne wysiłki na rzecz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i postawił jak najszybciej na odnawialne źródła energii.
Czytaj całość...
Nie patrz na innych, zacznij od siebie! Tydzień oszczędności energii.
sobota, 26 maj 2007
ImagePragniemy oszczędzać na wszystkim: na kosmetykach, produktach spożywczych, czy odzieży. Jednakże to, co uda nam się odłożyć w ten sposób, wydajemy na coraz większe rachunki za wodę i prąd. Możliwe, że wynika to z naszej niskiej świadomości proekologicznej. Musimy pamiętać, że w XXI wieku istnieje wiele sposobów na to, by móc zaprzestać nadmiernemu wykorzystywaniu zasobów naszych surowców.
Czytaj całość...
Ekologiczna Nokia
czwartek, 24 maj 2007
ImageZ czym kojarzy się nam Skandynawia ? Najczęściej z ochroną środowiska i fińskim producentem telefonów komórkowych. Mówi się nawet, że Skandynawowie to wzór do naśladowania, jeśli chodzi o troskę o środowisko. Tezę tę potwierdza najnowsza inicjatywa wspomnianej Nokii, która jako pierwszy producent komórek na świecie postanowiła dodać do menu swoich telefonów komunikat przypominający o oszczędzaniu energii.
Czytaj całość...
Niemcy również wycofają stare żarówki ?
środa, 23 maj 2007
ImageW Niemczech rozgorzała dyskusja nad zastąpieniem tradycyjnych żarówek modelami oszczędnościowymi. Politycy różnych partii opowiadają się za przejęciem australijskiego modelu przewidującego wprowadzenie zakazu sprzedaży klasycznych żarówek oświetleniowych w celu ochrony środowiska, a zwłaszcza atmosfery przed nadmierną emisją gazów.
Czytaj całość...
Jaworzno zaoszczędzi na świetle
piątek, 16 marzec 2007
ImageBlisko 100-tysięczne Jaworzno na Śląsku zamierza w ciągu kilku lat wymienić oświetlenie w mieście na energooszczędne. Dzięki temu chce poprawić jego jakość, przy rachunkach mniejszych o ponad połowę. Decyzja władz miasta wpisuje się również w unijną politykę w tym zakresie.  Dotychczasowe oświetlenie miasta jest przestarzałe technicznie, zbyt energochłonne i awaryjne. Po jego wymianie, oszczędności mogą sięgnąć nawet 60 proc.
Czytaj całość...
Unia wprowadzi energooszczędne żarówki
sobota, 10 marzec 2007
ImageWszystkie żarówki, nawet te oświetlające prywatne mieszkania obywateli państw Unii Europejskiej, mają być zamienione na energooszczędne - zdecydowali przywódcy państw Unii Europejskiej w piątek na szczycie w Brukseli. To jedna z metod, która ma zagwarantować zwiększenie wydajności energetycznej w UE.
Czytaj całość...
Australia wycofuje tradycyjne żarówki
środa, 21 luty 2007
ImageRząd Australii ogłosił we wtorek plan stopniowego wycofywania ze sprzedaży tradycyjnych żarówek i zastępowania ich bardziej wydajnymi energetycznie lampami fluorescencyjnymi.
Czytaj całość...
Wieża Eiffla zgasła
piątek, 02 luty 2007
ImageNa pięć minut zostało wyłączone wczoraj wieczorem oświetlenie wieży Eiffla w Paryżu. Niektórzy Francuzi zgasili również wszystkie lampy w swoich domach. Do tej akcji zachęcały mieszkańców Francji organizacje ekologiczne.  Akcja organizowana przez stowarzyszenie o nazwie Sojusz na rzecz Planety, trwała od godziny 19:55 do 20. Jej hasło brzmiało: „Pozwólmy planecie odpocząć przez 5 minut”. Sojusz chciał przyciągnąć uwagę obywateli, mediów i decydentów na problemy energetyczne świata.
Czytaj całość...