Informacje
PGE: będą pieniądze na polską elektrownię atomową
piątek, 18 maj 2007
ImageMożliwości inwestycyjne Polskiej Grupy Energetycznej w latach 2008-2025 wyniosą około 116 mld zł - szacują Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Jak informuje dzisiejsza "Gazeta Prawna" w latach 2007-2016 PGE będzie stać na inwestycje rzędu 41,4 mld zł. Oznacza to, że grupę byłoby stać na sfinansowanie w tym czasie budowy pierwszego bloku elektrowni atomowej (1600 MW). Jej koszt oceniany jest na 12-14 mld zł.
Czytaj całość...
Rocznica katastrofy w Czarnobylu
czwartek, 26 kwiecień 2007
ImageDziś mija 21 lat od katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu - największej katastrofy w dziejach energetyki jądrowej. Do tej pory nie jest znana dokładna liczba ofiar skutków wybuchu i rozprzestrzenienia się nad kontynentem radioaktywnego pyłu. 26 kwietnia 1986 r., w czwartym reaktorze czarnobylskiej elektrowni atomowej nastąpił wybuch. Doszło do niego po niebezpiecznym teście, który wymagał symulowania sytuacji awaryjnej.
Czytaj całość...
O energii atomowej w Polsce
piątek, 23 marzec 2007
ImageTemat ten staje się ostatnio coraz głośniejszy. To bardzo dobrze, bo szeroka dyskusja o budowie pierwszej elektrowni atomowej na terenie Polski jest konieczna. Jednak owocna będzie tylko wtedy, gdy merytorycznych argumentów zarówno "za" jak i "przeciw" nie przesłonią spektakularne protesty i akcje różnego typu organizacji walczących o rozgłos w mediach. O energetyce jądrowej dyskutowali w środę naukowcy, menedżerowie i prawnicy na zorganizowanej przez Instytut Sobieskiego konferencji "Energia atomowa dla Polski".
Czytaj całość...
Lokalizacja elektrowni atomowej w Polsce już za 5 lat?
czwartek, 15 marzec 2007
ImageDecyzja lokalizacyjna dotycząca elektrowni atomowej w Polsce, jeśli jej zbudowanie w kraju zostanie przesądzone, jest możliwa w ciągu pięciu lat, poinformował w środę wiceminister gospodarki Krzysztof Tchórzewski. Podkreślił, że nie jest ostatecznie przesądzone, czy w Polsce będzie budowana elektrownia atomowa, jednak - według niego - jest to jak najbardziej wskazane. W lipcowym expose premier Jarosław Kaczyński mówił, że Polska juz teraz powinna myśleć o energetyce jądrowej.
Czytaj całość...
Reaktor atomowy nowej generacji w Polsce ?
wtorek, 06 marzec 2007
ImagePolscy naukowcy chcą prowadzić badania nad zastosowaniem w Polsce wysokotemperaturowych reaktorów atomowych (tzw. reaktorów HTR). Przedstawiciele kilkunastu instytucji naukowych spotkali się w tej sprawie w zeszłym tygodniu z wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego na Politechnice Warszawskiej.
Czytaj całość...
Porozumienie w sprawie elektrowni na Litwie
piątek, 23 luty 2007
ImageTrzy republiki bałtyckie i Polska osiągnęły zasadnicze porozumienie w sprawie budowy elektrowni atomowej na Litwie do 2015 roku - poinformowali w piątek przedstawiciele litewskich władz. Wiadomo również, że wbrew początkowym planom, elektrownia będzie posiadała więcej niż jeden reaktor. Budowa ma trwać około pięciu lat i rozpocznie się w 2010 roku.
Czytaj całość...
Żarnowiec reaktywacja
czwartek, 25 styczeń 2007
ImageEksperci z Państwowej Agencji Atomistyki wytypowali lokalizację dla przyszłej elektrowni atomowej. Największe szansę ma Żarnowiec i Klempicz. Ale najwięcej protestów może być w miejscowościach, w których będą składane odpady. Żarnowiec, gdzie na początku lat 90. miała powstać elektrownia atomowa, ma tę przewagę nad Klempiczem, że okolica, w której planuje się budowę siłowni, została dokładnie przebadana.
Czytaj całość...
Czy Finlandia zbuduje kolejną elektrownię atomową?
piątek, 12 styczeń 2007
ImageFińskie władze, a konkretnie odpowiedzialny za sprawy gospodarcze minister Mauri Pekkarinen, postulują budowę szóstej już elektrowni jądrowej w Finlandii. Zdaniem ministra za powstaniem nowego obiektu przemawia wzrastające zużycie energii i nie spełnienie nadziei pokładanych w odnawialnych źródłach energii.
Czytaj całość...
Europa zamyka stare bloki atomowe
wtorek, 02 styczeń 2007
Image31 grudnia 2006 r. był ostatnim dniem pracy bloków energetycznych w kilku elektrowniach atomowych na terenie Europy. Od Nowego Roku zostały wycofane z użytkowania: pierwszy blok w słowackiej elektrowni atomowej w Jaslovskich Bohunicach, dwa najstarsze reaktory bułgarskiej elektorwni w Kozłoduju oraz dwa reaktory w angielskich hrabstwach Kent i Suffolk.
Czytaj całość...